W Polsce ponad 90% osób mających problem z zębami przyznaje, że nie uczęszcza regularnie na wizyty dentystyczne. Szacuje się, że 99% dorosłych Polaków ma próchnicę, a większość z nich traktuje ją jako nieuchronną chorobę, w której nie ma nic dziwnego. Wszystko trwa jednak do czasu, a jedną z najczęstszych konsekwencji zaniedbań na tle higieny jamy ustnej jest zapalenie miazgi zęba, wypełniającej jego wnętrze (komorę i korzeń). Miazga pełni dla zęba ważne funkcje, do których zaliczamy odżywianie i ochronę – jeżeli zostanie ona naruszona przez bakterie próchnicze, w bardzo krótkim czasie jesteśmy narażeni na stan zapalny, a nawet utratę zakażonego zęba. Warto zawczasu zapoznać się z głównymi objawami zapalenia, by móc jak najszybciej wdrożyć leczenie. Niestety, w tym przypadku nie obejdzie się bez pomocy lekarza stomatologa.
Trzy główne fazy zapalenia miazgi zęba
Oprócz nieleczonej próchnicy, do przyczyn zapalenia miazgi zaliczane są również urazy mechaniczne czy wielokrotne zabiegi wykonywane na jednym zębie. Bakterie atakują najgłębsze tkanki, doprowadzając do uciążliwego stanu zapalnego zęba. Stomatolodzy wyodrębniają trzy fazy zapalenia miazgi. Są nimi:
- Faza początkowa (I etap) → utrzymujący się około trzech dni niewielki ból, który pojawia się zwłaszcza podczas spożywania zimnych oraz słodkich produktów; etap ten jest odwracalny, wymaga jednak udania się do lekarza stomatologa, który przepisze leczenie zachowawcze, usuwając z ubytków próchnicę i wdroży leczenie preparatami przeciwzapalnymi.
- Faza kontynuacyjna (II etap) → nieznośny, pulsujący ból zęba nasila się zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocą; w związku z faktem, że jest to etap nieodwracalny (stomatolog nie może zahamować rozwoju stanu zapalnego), ulgi nie przynosi nawet usunięcie próchnicy; jedyne wyjście stanowi całkowite usunięcie uszkodzonej miazgi.
- Faza zapalna (III etap) → badanie stomatologiczne jest w stanie wykazać głęboką próchnicę i częściowe zniszczenie sklepienia komory; w jamie ustnej obserwuje się zmiany martwicze oraz utratę przez ząb jego połysku i naturalnej barwy (często ząb przybiera sino-niebieskawe zabarwienie); martwica miazgi początkowo nie daje żadnych objawów, lecz z czasem ulega ona rozkładowi, a w jej miejscu tworzy się zgorzel.
Początkowa faza choroby daje możliwość podjęcia się odwracalnego leczenia – istotna jest jednak błyskawiczna wizyta u specjalisty, który wdroży leczenie endodontyczne, z zachowaniem restrykcyjnych przepisów higieny oraz sterylności narzędzi.
Nowoczesna endodoncja i istota stomatologii XXI wieku
Leczenie endodontyczne to jeden z działów stomatologii, który skupia się przede wszystkim na rozpoznaniu i wdrażaniu czynności zapobiegawczych w przypadku wystąpienia chorób miazgi zęba. Obejmuje ono zarówno rozpoznanie, jak i leczenie chorób tkanek okołowierzchołkowych metodą kanałową. Niepowodzenia w leczeniu endodontycznym są zwykle wynikiem pozostawienia resztek miazgi w kanale korzeniowej czy przepchnięcie materiału stomatologicznego poza otworem zęba. Na szczęście w nowoczesnej endodoncji stomatolodzy wykorzystują liczne narzędzia takie jak mikroskopy operacyjne oraz endometry umożliwiające zmierzenie długości kanału zęba. Wyposażenie gabinetów stomatologicznych ma ogromne znaczenie zarówno podczas zabiegu, jak i procesu leczenia – wie o tym przede wszystkim LUBDENT, firma oferująca profesjonalny sprzęt stomatologiczny dla lekarzy dentystów. Dodatkowo na stronie internetowej sklepu, lubdent.com.pl, osoby niezwiązane z branżą, lecz zainteresowane zabiegiem powstrzymania zapalenia miazgi zębowej, mogą dowiedzieć się więcej o nowoczesnym sprzęcie wykorzystywanym w procesie naprawczym uszkodzonego zęba.
- Jurty – idealne miejsce na spędzenie Bożego Narodzenia i ferii zimowych na Dolnym Śląsku
- Czy Hołownia wart był KOalicjantów…
- Zmarnowany talent…
- Kamera i taniec: nowe spojrzenie na ruch i jego emocjonalny przekaz w materiałach filmowych
- Linie do produkcji pelletu – co warto wiedzieć przy projektowaniu i budowie?