fbpx

“Milowy krok w odbudowie polskiej armii” to remont po sowieckich czołgów – Morawiecki


Subksrybuj nas na Google News

Mamy do czynienia z kolejnym milowym krokiem do odbudowy potencjału polskiej armii ; to historyczna chwila – mówił w poniedziałek w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na remont czołgów T-72. PAP

Zdaniem szefa rządu dzięki temu polska armia będzie jeszcze nowocześniejsza.

– Dla nas to niezwykle ważny moment, że nasze możliwości operacyjne, napraw i modernizacji czołgu T-72 dadzą możliwość utrzymania miejsc pracy i rozwijania kompetencji w tym bardzo ważnym obszarze obronny na najbliższe kilka lat – mówił w Gliwicach Mateusz Morawiecki.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej przekonywał, że dzięki temu kontraktowi Bumar będzie mógł odbudowywać swoje kompetencje czołgowe. Przypomniał, że w gliwickim zakładzie już od lat 50′ były produkowane czołgi T-34 i T-35. Łącznie wyprodukowano tutaj 1500 czołgów.

Natomiast Mariusz Błaszczak wspominał że kontrakt zapewni nowe miejsca pracy. I właśnie o to tu w tym wszytskim chodzi.

Podczas uroczystości podpisania umowy na remont czołgów T-72. PAP

To za przypomina mowę czasów minionych. Desperacja PiS w szukaniu sukcesów wyborczych sięga granic. Za prawie dwa miliardy złotych będziemy remontować ruskie czołgi T72 z lat 70-tych

Jakoś przycichła sprawa amerykańskich rakiet, których kupili tylko jedną baterię, ale halo było przy tym tak duże, że wydaje się że te baterie stacjonują w każdym powiecie. Po słowach Trumpa jesteście nam winni dużo pieniędzy sprawa samolotów przycichła. Zamiast produkować helikoptery teraz okazuje się że będziemy remontować pięćdziesięciu letnie czołgi

Twórca F-16: “Myśliwiec F-35 to awaria za bilion dolarów”

Prawdziwy cel kontraktu, to miejsca pracy.

Jak mówi nam jeden ze związkowców cała ta impreza poświęcona była uspokojeniu napiętej sytuacji w Bumarze. Polska Grupa Zbrojeniowa docelowo chce zabrać kontrakt Bumarowi na remonty Leopardów II i przenieść go do Poznania.

Jak napisała w odpowiedzi na pytania PAP dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ Justyna Mosoń, poznańskie Centrum jest jednym z elementów wsparcia logistycznego, który ma zapewnić Grupie PGZ kompetencje do modernizacji oraz materiałowo-technicznej obsługi czołgów Leopard 2 na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

„Należy uspokoić stronę związkową, gdyż Centrum Serwisowo-Logistyczne, którego otwarcie planowane jest w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych 18 czerwca br., jest nie tylko zgodne z podziałem kompetencji w Grupie PGZ w zakresie czołgów Leopard 2 (zaakceptowanym formalnie poprzez podpisanie porozumienia między Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi SA a Zakładami Mechanicznymi +BUMAR – ŁABĘDY”+ SA w grudniu 2015 r.), ale także zgodne z przywoływaną umową modernizacyjną” – wskazała.

Kontrakt jest obecnie realizowany i stanowi główne źródło dochodów dla gliwickiego zakładu, który od lat tkwi w stagnacji – wskazują związkowcy. W ub. r. zwiększono liczbę czołgów przeznaczonych do modernizacji do 142, dzięki czemu obejmie ona wszystkie wozy w wersji 2A4 znajdujące się w Siłach Zbrojnych RP. Zakończenie realizacji kontraktu – uwzględniając również dodatkowe 14 wozów – planowane jest na 2021. 

Cała ta impreza (uroczystość podpisania umowy) wskazuje jednak że ktoś myśli o przeniesieniu kontraktu z Gliwic do Poznania. Tak powiedział jeden z pracowników chcący zachować anonimowość.

Zamiast powiedzieć po ludzku; zbliżają się wybory, zależny nam na elektoracie z Bumaru, dbamy o załogę i związkowców, chcemy otrzymać Bumar i dać im egzystować aby rodziny pracowników miały z czego żyć, dlatego dajemy im szanse na egzystencje i rozwój taka ściema z modernizacja..

Również nieoficjalnie wiadomo, że część z posiadanych przez armię maszyn znajduje się w nie najlepszym stanie technicznym i przywrócenie ich do gotowości wymaga sporych nakładów. 

Minier Błaszczak mówi, że kontrakt z 2 miliardy stworzy dodatkowe miejsca pracy. Natomiast przy podpisywaniu umowy z Trumpem na samoloty za 20 milordów złotych nie zyskamy ani jednego miejsca pracy.

Nieobiektywne komentarze

W 2015 roku Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła przetarg na sprzedaż czołgów t 72. Dziś dowiadujemy się że będą one remontowane. Miejmy nadzieję że to będą inne egzemplarze niż te ze zdjęć.

Źródła PAP , defence24.pl, AMW.

POLUB NAS NA FACEBOOKU


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ana
ana
4 lat temu

A może by tak jeszcze odrestaurować kosy i widły. Bo gdyby nie daj Boże, co do czego, to też mogą się przydać.