fbpx

PiS sypie kasą na odchodne. Miliardy i luksusowe samochody dla kolei państwowych


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Siedem miliardów w „rekompensaty” dla PKP Intercity, jeden miliard trzysta milionów dla PKP PLK na załatanie dziury, a na otarcie łez po rządzących luksusowe Land Rovery dla Służby Ochrony Kolei.

Suweren wypowiedział się 15 października. Polaków którzy nie chcą już PiS u władzy zadeklarowało ponad 4 miliony więcej niż ich zwolenników. Mimo tego zachowanie obecnie rządzących z jednej strony wskazuje, że będą dalej walczyć, ale z drugiej strony zachowują się jak armia stosująca taktykę spalonej ziemi. Niszczą wszystkiego, co może być przydatne stronie przeciwnej. Wyczyścić skarb państwa do samego dna na niekoniecznie uzasadnione w tym momencie wydatki.

7 miliardów rekompensaty dla PKP Intercity

Wczoraj 7 listopada dowiedzieliśmy się o 7 miliardach rekompensaty dla PKP Intercity, ponieważ spółka oświadczyła że środki finansowe zabezpieczone w ramach umowy ramowej o świadczenie usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich, zawartej między Ministrem Infrastruktury a PKP Intercity S.A. w dniu 31 grudnia 2020 r., “są niewystarczające” na lata 2024–2030, by “realizować ofertę przewozową zaplanowaną na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 4 grudnia 2020 r.”

Trudna sytuacja gospodarcza, szok inflacyjny i energetyczny wywołane pandemią i wojną w Ukrainie spowodowały, że dotychczasowa szacowana kwota rekompensaty w ramach umowy ramowej nie pokrywa całkowitego deficytu generowanego przez międzywojewódzkie i międzynarodowe kolejowe przewozy pasażerskie uruchamiane na zasadach publicznego transportu zbiorowego – podaje KPRM.

1,3 mld zł z na zasypanie dziury w budżecie PLK

Kolejna uchwała rządowa z tego samego 7 listopada hojną ręką rozdaje kolejne pieniądze podatników. Tłumaczenie władzy wskazuje, że pieniędzy zabraknie do realizacji założonego planu. Jak czytamy, bez tych zmian nie da się dalej procedować przygotowywanej od dłuższego czasu kontynuacji Programu Utrzymaniowego. To się zdarza ale nie przy planach, które zatwierdzane były trzy miesiące temu.

Ponad milion na luksusowe Land Rovery Dender dla Straż Ochrony Kolei

Strażnicy kolejowi będą patrolować rewiry PKP trzy litrowymi Land Roverami Dendenr. Samochody wyposażone są w automatyczną skrzynie biegów, napęd na cztery koła oraz nagłośnienie Surround 3. W informacji prasowej opublikowanej po wyborze pojazdów, Służba Ochrony Kolei podkreśliła, że 

Zakup nowych pojazdów znacząco przyczyni się do poprawy mobilności funkcjonariuszy SOK w trudno dostępnych terenach, co z kolei wpłynie na poprawę bezpieczeństwa osób przebywających na obszarze kolejowym”.

FOT SOK Przemyśl

Samochody są w odpowiedni sposób oznaczone i wyposażone w urządzenia ostrzegania świetlnego i dźwiękowego, pozwalające poruszaniu się po drodze jak pojazd uprzywilejowany. Z uzyskanych informacji wynika, że SOP za trzy samochody zapłaciła ponad milion złotych.

50 miliardów na wieloletni plan utrzymania infrastruktury kolejowej do 2028

Nasz rząd się obudził? Teraz kiedy odchodzi jedną z jego ostatnich decyzji jest zatwierdzenie programu dla utrzymania infrastruktury kolejowej do 2028 r. Limit środków wyznaczono na ponad 49 mld zł. rząd przyjął również projekt tzw. ustawy okołobudżetowej łącznie z decyzją o przeniesieniu 1,3 mld zł środków z inwestycji kolejowych na dokapitalizowanie bieżącej działalności PKP PLK.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
1
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments