fbpx

Zamień skórę na naturę, czyli dlaczego rezygnuje się z dawnego haute couture?


Subksrybuj nas na Google News

Produkcja galanterii na przestrzeni wieków doświadczyła niemałych zmian. Niegdyś pożądane haute couture zaczyna być parodiowane przez współczesnych projektantów, którzy głośno skandują, że za luksusem często idzie masa cierpienia – nie ludzi, lecz zwierząt. Dział luksusowego krawiectwa słynął z wariacji i operowania wysokiej klasy materiałami, wśród których odnaleźć można było futra norek, lamparcie skóry czy łuski krokodyla. Mimo tego, że produkowana z nich galanteria jest wytrzymała i odporna na ząb czasu, współcześnie ogromną wagę przywiązuje się do dobra zwierząt, zamieniając modę na skórę w modę na naturę. Mowa tu o wykorzystywaniu do produkcji materiałów ekologicznych, powstałych w sposób nieszkodliwy dla żadnego żywego stworzenia. Kąśliwi mogliby stwierdzić, że zwierzęca skóra również pochodzi z natury – w rzeczywistości jednak nie została pozyskana w sposób ekologiczny. Wręcz przeciwnie, kłusownictwo w celu pozyskania materiału na ubrania uszczupla bogactwo gatunkowe przyrody, narażając wiele zwierząt na wyginięcie.

Bycie eko to nie tylko trend – dla wielu osób to styl życia

Coraz częściej świadomie kupujemy produkty bio i wspieramy twórców wykorzystujących materiały pochodzenia naturalnego, przyjazne środowisku. Zamiast torebek z tworzyw sztucznych lub wspomnianej wcześniej naturalnej skóry zwierzęcej, większość idzie w kierunku zmian, decydując się na torby lniane. Nie zawierają one sztucznych substancji, wpływając korzystnie na środowisko i proces recyklingu. Torby wykonane z materiałów naturalnych są wielokrotnego użytku – egzemplarze wykonywane w szwalniach cechują się wytrzymałością, dzięki czemu mogą towarzyszyć nam przez lata. Dodatkowo torby ekologiczne mogą być świetnym nośnikiem reklamy! Dzięki nim możemy zwiększyć świadomość klientów, przywiązanie do marki i jej rozpoznawalność. Na stronie szyjemykolorem.pl/sklep/torby-lniane/prowadzonej przez rodzinną firmę Szyjemy Kolorem, dowiadujemy się o możliwości naniesienia na torby loga, ciekawej grafiki czy nawet haftu, sprawiając tym samym że torby eko staną się świetnym nośnikiem reklamy!

Sekret fenomenu ekologicznych toreb to strach przed przyszłością?

Już od kilku lat obserwujemy zwiększającą się świadomość ludzi na temat szkodliwego oddziaływania plastiku względem środowiska naturalnego. Z każdej strony zalewają nam informacje o tym, jak długo rozkładają się plastikowe butelki czy ile gatunków zwierząt ucierpiało przez obecność plastikowych reklamówek w oceanach, gdzie nie powinno być tam żadnych zanieczyszczeń. Ekolodzy zaczęli bić na alarm, my zaś dowiedzieliśmy się, że kolejne pokolenia mogą nie mieć planety, która zapewni im zasoby niezbędne do codziennego życia i prawidłowego funkcjonowania. W przesłaniu tkwi siła, która teraz napędza zmiany zachodzące wokół nas – wzrost cen reklamówek, pokazy mody krytykujące konsumpcjonizm i ślepe podążanie za trendami, które mają wiele wspólnego z cierpieniem czy protesty młodych ludzi przeciwko nadprodukcji ubrań i gadżetów. Coraz częściej słyszymy o filozofii less waste – stylu życia ograniczającego szkody dla środowiska. Co więcej, zaczynamy działać w temacie pro-środowiskowym, między innymi zamieniając jednorazówki na lniane torby z pięknymi nadrukami.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments