Marzeniem wielu młodych ludzi jest jak najszybsze podejście do kursu na prawo jazdy, zdanie egzaminu i otrzymanie uprawnień do prowadzenia auta. Jeżeli się to uda, to kolejnym krokiem jest zakup samochodu i wyruszenie w drogę. Jednak czy na pewno to wszystko? Właściciele pojazdów muszą pamiętać o zakupie polisy OC. Sprawdź, jak wygląda kwestia ubezpieczenia dla nowych kierowców i co warto wiedzieć na ten temat.
Kto może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii B?
Pierwszym krokiem na drodze do zdobycia upragnionych uprawnień kierowcy jest zdanie egzaminu teoretycznego. Kandydat może przystąpić do tej części w momencie przypisania mu indywidualnego numeru kandydata na kierowcę, czyli PKK. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba chcąca zdać ten egzamin nie ma obowiązku wcześniejszego ukończenia kursu w szkole jazdy. Istnieje możliwość dopuszczenia kursanta do zdawania części teoretycznej. Osoba, która samodzielnie uczyła się do teoretycznego egzaminu państwowego i zdała go pomyślnie, może następnie zapisać się na kurs, który pomija już część teoretyczną. W praktyce do zdawania części teoretycznej można zapisać się na dwa sposoby:
- przed ukończeniem kursu na prawo jazdy, dzięki czemu osoba, która pomyślnie zdała egzamin, jest zwolniona z 30-godzinnych zajęć teoretycznych,
- po zakończeniu pełnego kursu na prawo jazdy w wybranej szkole.
Zgodnie z informacjami na stronie https://rankomat.pl/samochod/egzamin-na-prawo-jazdy-kat-b, kandydat na prawo jazdy w kategorii B, powinien mieć co najmniej 18 lat. Istnieje jednak odstępstwo od tej zasady, które opisane jest dokładnie w art. 50. 1. Ustawy o kierujących pojazdami. Zapis umożliwia przystąpienie do egzaminu kandydatowi nie wcześniej niż miesiąc przed uzyskaniem pełnoletniości.
Gdzie najłatwiej uzyskać uprawnienia kierowcy?
Każdy z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego cyklicznie publikuje na swojej stronie informacje dotyczące zdawalności egzaminu na prawo jazdy w wybranych kategoriach. Dzięki podawanym przez WORD informacjom możliwe jest szybkie ustalenie, w których regionach kraju uzyskanie prawa jazdy jest łatwiejsze niż w pozostałych.
Dokładna analiza danych szybko ujawnia, że zdecydowanie lepiej wśród kandydatów wypada część teoretyczna, w porównaniu do tej praktycznej. Biorąc pod uwagę jednak tę drugą część, wyznacznikiem okazuje się wielkość miasta, w którym podchodzi się do egzaminu, a tym samym poziom skomplikowania ruchu drogowego. Mieszkańcy małych miejscowości zdecydowanie lepiej radzą sobie z jazdą. Brak rond, wielopasmowych ulic, buspasów czy trakcji tramwajowych jest dla nich znacznym ułatwieniem. Gorzej wypadają kursanci większych miast jak Kraków czy Warszawa. Muszą oni często mierzyć się z bardzo dużym ruchem ulicznym i szeregiem skomplikowanych skrzyżowań. Planujesz niebawem rozpoczęcie kursu? Przygotuj się i wybierz miasto, w którym będziesz się szkolić. Informacje, gdzie najłatwiej zdaje się egzamin na prawo jazdy, znajdziesz w sieci. Odwiedź stronę: https://rankomat.pl/samochod/gdzie-najlatwiej-zdac-egzamin-na-prawo-jazdy. To źródło cennych wskazówek.
Zastanawiasz się, czy mieszkając w Krakowie, możesz zdawać egzamin np. w Nowym Sączu? Jest to możliwe ze względu na brak regionalizacji. W praktyce oznacza to, że nie ma obowiązku przystępowania do egzaminu praktycznego w ośrodku znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania. Kandydaci na kierowców mają możliwość przystąpienia do niego w wybranym przez siebie punkcie WORD.
Pierwszy samochód i ubezpieczenie OC
Przystąpienie i zdanie egzaminu (w części teoretycznej i praktycznej) uprawnia do otrzymania dokumentu prawa jazdy. Młodzi kierowcy, którzy decydują się na zakup pierwszego samochodu poza przyjemnością, jaką jest możliwość wyruszenia w trasę, muszą pamiętać o konieczności wykupienia obowiązkowej polisy OC. Ta nie zawsze jednak należy do najtańszych, co warto uwzględnić już na etapie wyboru pojazdu.
Świeżo upieczeni kierowcy odbierani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako osoby skore do podejmowania ryzyka. Co więcej, nie mają odpowiedniego doświadczenia za kierownicą. Statystyki pokazują, że za sporą część kolizji na drodze odpowiadają młodzi kierowcy do 25 roku życia. Nic dziwnego, że w ich przypadku składki za ubezpieczenie OC będą wyższe. Nie bez znaczenia będzie również wspomniany wybór pierwszego samochodu. Ubezpieczyciele podczas wyliczania kosztu polisy uwzględniają informacje o pojeździe. Na ostateczną cenę ma wpływ m.in. jego przebieg, model i marka. Kluczowym parametrem jest także pojemność silnika. Im jest ona wyższa, tym większe są stawki ubezpieczenia OC.
Czy istnieje sposób, który pozwala obniżyć wysokość składek za polisę OC? Najskuteczniejszym jest wpisanie młodego kierowcy jako współwłaściciela pojazdu. W ten sposób koszt ubezpieczenia OC naliczany będzie na podstawie informacji o pierwszym kierowcy. Może zostać naliczona dodatkowa opłata za młody wiek współwłaściciela. Jednak i tak będzie to korzystniejsza opcja niż samodzielny zakup polisy. To rozwiązanie, z którego od lat korzysta wiele osób, budując jednocześnie swoją historię w towarzystwie ubezpieczeniowym
- Gdzie znaleźć pracę po obleganej Psychologii? Studia dające wiele możliwości rozwoju
- Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 – co się wydarzyło w pierwszym półroczu?
- Chińska ofensywa w Polsce. Czy czeka nas trzęsienie ziemi?
- Nalot na tajne kasyno: jak powstrzymano nielegalny biznes hazardowy na Mazowszu
- ,,SAVOY” ze swoim kortem na stałe wpisuje się w historię Spały